فهرست مطالب

ادو پرفیوم چیست و چه تفاوتی با عطر،ادکلن و ادو تویلت دارد؟

معمولا وقتی به عطرفروشی می‌روید؛ اکثرا فروشنده‌ها، راجب اسم عطر و رایحه آن صحبت می‌کنند و حرفی از نوع عطر زده نمی‌شود در حالی که در صنعت عطرسازی میان ادکلن و عطر تفاوت قائل می‌شویم و عطر یا پرفیوم و ادکلن دو محصول متفاوت هستند.

دسته بندی این محصولات بر اساس ماندگاری و پخش بوی آن‌ها صورت می‌گیرد و در این میان محصولات دیگری از جمله ادو پرفیوم و ادوتویلت و اوفرش در کنار ادکلن و پرفیوم قرار می‌گیرند .

حال شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تفاوت بین ادوپرفیوم، عطر، ادکلن و ادوتویلت چیست؟

برای این منظور بهتر است اول از همه از ساختار و ترکیبات عطرها آگاه شوید. در ساخت عطرها باید بدانید که عصاره روغنی که بخش اصلی عطر است به همراه یک حلال دیگر مثل الکل ترکیبات یک عطر را تشکیل می‌دهند.

عصاره روغنی به تنهایی قابل استفاده نیست و برای ماندگاری و افزایش پخش بو حتما باید یک حلال به آن افزوده شود. بدین ترتیب بر اساس غلظت عطر و میزان ترکیبات آن، عطرها را در دسته بندی‌های متفاوتی قرار می‌دهیم.

خرید ادکلن مردانه

خرید انواع ادکن مردانه

ماندگاری ادو پرفیوم عطر،ادکلن و ادو تویلت

1.پرفیوم، عطر یا Perfume

رفیوم یا عطرها دارای بالاترین غلظت و ماندگاری هستند. البته این به معنی خالص بودن پرفیوم نیست و مسلما در کنار عصاره روغنی، حلال به آن افزوده شده است.

غلظت پرفیوم 20 تا 40 درصد است یعنی عصاره اصلی در آن به این میزان وجود دارد که در نتیجه باعث می‌شود عطرها ماندگاری بالایی داشته باشند. برای داشتن ماندگاری بالاتر بهتر است از نحوه صحیح عطر زدن آگاهی داشته باشید و نکات آن را رعایت کنید مثلا عطر را در قسمت نبض‌ها اسپری کنید.

پرفیوم‌ها کمترین غلظت الکل را دارند بنابراین بهترین انتخاب برای افراد با پوست خشک هستند همچنین اگر دنبال عطری هستید که پخش بوی فوق العاده ای داشته باشد در خرید پرفیوم‌ها شک نکنید. البته بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که پرفیوم‌ها از گران ترین عطرهای بازار هستند!

خرید ادکلن زنانه

خرید انواع ادکن زنانه

2. ادوپارفوم یا ادوپرفیوم ((Eau de Parfum) EDP)

قوی ترین نوع عطر بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم است. این نوع عطر حاوی 15 تا 20 درصد اسانس های روغنی است.

ادو پرفیوم‌ها بیشترین شباهت را به پرفیوم‌ها دارند و رایحه سبکی دارند و غلظت عصاره روغنی کمتر از پرفیوم است و درصد حلال‌ها مانند آب و الکل در آن‌ها بیشتر است. علاوه بر آن ماندگاری خوبی دارند و به طور متوسط تا 8 ساعت ماندگارند. عطرهای ادوپرفیوم برای استفاده روزمره مناسب هستند و به بقیه سردرد تحمیل نمی‌کنند چون غلظت مناسبی دارند.

ادوپرفیوم‌ها در بازار مشتریان زیادی دارند زیرا ادوپرفیوم‌ها در کنار کیفیت خوبی که دارند نسبت به پرفیوم‌ها خرید اقتصادی‌ای محسوب می‌شوند.

ادو پرفیوم را بیشتر بشناسیم

همان طور که توضیح دادیم ادوپرفیوم‌ها از محصولات باکیفیت و ماندگاری هستند که بعد پرفیوم ها غلظت بالایی دارند و علاوه بر این چون از نظر قیمت نسبت به کیفیت بالایی که دارند، بسیار به صرفه هستند؛ طرفداران زیادی دارند.

ردپای بوی ادورفیوم‌ها تا پایان یک روز کامل می‌ماند ، با اینکه ماندگاری آن‌ها حدود 5 ساعت است.

نکته ای که در مقایسه پرفیوم و ادوپرفیوم‌ها باید به آن اشاره شود، این است که اسانسی که در پرفیوم استفاده می‌شود در ادوپرفیوم‌ها نیز استفاده می‌شود با این تفاوت که به میزان کمتر و غلظت اسانس کمتری وجود دارد و حجم الکل و آب در آن کاهش یافته است.

بنابراین هردو بوی مشابهی دارند با این تفاوت که ادوپرفیوم‌ها سبک تر هستند. بنابراین از ادوپرفیوم‌ها به طور روزمره می‌توان استفاده کرد.

درصد غلظت

3. ادوتویلت ((Eau de Toilette) EDT)

ادوتویلت‌ها در رتبه بعدی قرار می‌گیرند و غلظت 5 تا 15 درصد را به خود اختصاص می‌دهند که کمتر از دو نوع قبلی است و رایحه سبک تری دارند و درصد عصاره روغنی در آن ها کاهش یافته است.

ماندگاری و دوام این عطرها نیز کمتر است و در صورتی که در صبح استفاده شوند تا عصر دوام نمی‌آورند و حدودا 3 ساعت دوام دارند. اگر بودجه کمی برای خرید عطر دارید و در عین حال عطری با غلظت مناسب می‌خواهید می‌توانید سراغ ادوتویلت‌ها بروید.

4. ادکلن ((Eau de Cologne) EDC)

اگر تا کنون فکر می‌کردید عطر و ادکلن یکی هستند و واژه‌های مترادف هم هستند، حال بهتر است بدانید که این دو کاملا باهم متفاوت هستند و از نظر غلظت و کیفیت تفاوت آشکاری دارند.

ادکلن‌ها نسبت به پرفیوم‌ها و یا همان عطرها و همچنین ادوپرفیوم‌ها و ادوتویلیت ها غلظت کمتری دارند و غلظت آن‌ها در حدود ۲ الی ۴ درصد می‌باشد.

ماندگاری ادکلن‌ها از آن جایی که غلظت کمتری دارند نیز کمتر است و چیزی در حدود 2 ساعت است.

ادکلن بسیار سبک و رقیق بوده و درصد الکل بالایی دارد اما قیمت پایین تری دارد و به همین دلیل مشتریان و طرفداران خود را دارد.

5. اوفرش (Eau Fraiche)

اوفرش‌ها برخلاف چهار نوع قبلی عطریات غیرالکلی اند و حلال آن‌ها آب است و معمولا کاربرد آن‌ها تر و تازه کردن پوست مثل افتر شیوها است.

اوفرش ها نیز از غلظت بسیار کمی برخوردارند و غلظت آن‌ها تنها 1 تا 3% است. همچنین با ارزان ترین قیمت به جای استفاده ازعطر مورد علاقه خود می توانید از این محصول استفاده کنید. مثلا در باشگاه‌ها یا در طول روز می‌توانید برای داشتن حس طراوت و شادابی از اوفرش‌ها استفاده کنید.

تستر ادوپرفیوم چیست؟

شرکت‌های تولید کننده ادوپرفیوم معمولا همراه عرضه محصولات خود به ازای هر 10 تا 12 ادوپرفیوم یک تستر نیزعرضه می‌کنند.

هدف ارائه این تستر رعایت حق مشتری است تا قبل هزینه کردن برای خرید ادوپرفیوم بتواند رایحه آن را استشمام کرده و بهترین انتخاب را داشته باشد. این تسترها تنها برای تست عرضه می‌شود برای فروش نیست.

تستر ادوپرفیوم کاملا مشابه با نمونه اصلی است و کیفیت یکسانی دارد. البته گاهی پیش می‌آید که بعضی شرکت‌ها نت اولیه را کمی تغییر می‌دهند تا عطر ادوپرفیوم را بیشتر از چیزی که هست خوشبو و ماندگار نشان دهند.

البته از آن جایی که تسترها کیفیت مشابه محصول اصلی دارند و به طور رایگان در کنار محصولات ارائه می‌شوند،گاهی می‌بینیم بعضی فروشنده‌ها تستر ادوپرفیوم را نیز به فروش می‌رسانند.

در پایان چنانچه از تفاوت انواع عطرها آگاه شدید و اکنون قصد دارید بهترین و باکیفیت ترین عطر را خریداری کنید که ماندگاری و پخش بوی بالایی داشته باشد و همچنین به صرفه باشد پیشنهاد ما به شما عطرهای ادوپرفیوم هستند که از عطرهای پرطرفدار محسوب می‌شوند. 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *